Elevator Kayışlar
Written by ersozpnl

Konveyör Elevator Kayışları

Elevator Kayışlar

Özel bir teknik ile üretilen üzerine elevatör kovaları bağlanan düz kayışlara elevatör kayışları denir. Bu kayışlar konveyör bantlara göre daha değişik bir sistemle üretilir. Konveyör bantlardan farklı olarak üretilmektedir. Esas taşıyıcı kısım olan karkas malzemesi önem taşımaktadır.

Konveyör bantlarda olduğu gibi bu kayışların üzerinde kauçuk kaplaması yoktur bu yüzden kullanılan karkas malzemesi çok özeldir.

Elevatör kayışlarının üzerine kova bağlamak için açılan delikler kayıştaki mukavemeti azaltacağından yapılan kayışlar kayışın uzunluğuna göre mukavemeti hesaplanarak imal edilir.

Taşınacak yükün miktarına göre uygun mukavemetteki malzeme seçilmelidir.

Konveyör Kayışlar Ve Elevator Kayışlar

Konveyör, bir malzemenin bir uçtan diğer uca taşınmasını sağlayan mekanizmadır. Konveyörlerin hareket edebilmesi için insan gücü, motor gücü ve yerçekimi kuvveti etki göstermektedir. Neredeyse her sektörde kullanılmakta olan konveyörler her sektörde kendine özgün olarak kullanılmaktadır. İnsan gücü kullanımını en aza indirmekte olan konveyör, birçok gruba ayrılmaktadır. Konveyörlerin ana şaseleri alüminyumdan oluşurken gövdeleri çelikten oluşmaktadır. Konveyörlerde konveyör bant düz kayış ve elevator kayış olmak üzere farklı kayış çeşitleri kullanılmaktadır. Konveyör bant düz kayışlar yardımı ile malzemeler yatay yönlü olarak taşınabilir. Elevatör kayışlar yardımı ile ise malzemeler dikine olarak kovalar ile taşınır. Konveyörlerdeki taşıma sistemi konveyör kayışları ile sağlanmaktadır.

Konveyör Elevator Bantlar Nedir?

Özel bir teknik ile üretilen Konveyör kayışlar endüstrinin birçok alanında kullanılmaktadır. Konveyör bantlara göre bu kayışlar daha farklı bir sistemle üretilmektedir. Konveyör bant düz kayışlarda asıl taşıyıcı üst kısımdır. Ancak konveyör elevator kayışların da karkas kısmı taşıyıcı kısımdır. Konveyör elevator kayışları malzemelerin dikini taşınmasını sağlamaktadır. Konveyör elevator kayışlarına bağlanan kovalar yardımıyla taşınacak malzeme merkeze iletilmektedir. Konveyör bantlarda olduğu gibi bu kayışların üzerinde kauçuk malzeme bulunmamaktadır. Bu sebeple taşıyabileceği malzeme kapasitesi karkas yani orta hattın mukavemetine bağlıdır.

Konveyör Bantların Avantajları Nelerdir?

 

Düşük enerji ile büyük miktardaki malzemeler merkeze taşımaktadır.

Sınırlı insan gücü kullanılmaktadır.

İletilecek olan malzemenin iletim esnasında korunmaktadır.

İletecek olan malzeme çevresel etkenlerden en az miktarda zarar görmektedir.

Malzeme iletirken çelik halatlar kullanılmaktadır. Kullanılan çelik halatlar sayesinde malzemenin uzun mesafelere iletmesi sağlanmaktadır.

Konveyör kayışlar sayesinde malzemeler dikine ve yatay yönlü olarak eğimli alanlarda sıkıntısız bir şekilde taşınabilmektedir.

Konveyör Bantların Dezavantajları Nelerdir?

Malzemenin taşınması esnasında yüksek miktarda toz oluşturmaktadır.

Dikine taşınan malzemelerde sınırlı iletim söz konusudur.

Bantlarda yüksek oranda aşınma gözlenmektedir.

Konveyör bantlarda kısmı yüklerin taşınması halinde kötü verim elde edilmektedir.

Konveyör Bantın Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Konveyörler iki tambur arasına yerleştirilmiş hareketli ve gergin bir banttan oluşmaktadır. Konveyörlerin yapısında bulunan bazı malzemeler vardır.

Gerdirme tertibatı

Saptırma tamburu

Yükleme teknesi

Boşaltma teknesi

Temizleme düzeni

Döküntülerin toplandığı çukur

Konveyör Bant sistemleri

Çelik şasi

Tahrik tamburu

Kuyruk tamburu

Konveyörlerin yapısında bulunan bu malzemeler sayesinde taşıma işlemleri gerçekleşmektedir.

Konveyörde Neler Taşınabilir?

Endüstride birçok alanda kullanılmakta olan konveyörlerde birçok endüstriyel malzeme taşınmaktadır. Konveyörlerde parça ve yığma olmak üzere 2 çeşit malzeme taşınmaktadır. Parça malzemeler tek tek sayılması mümkün olan ürünlerdir. Yığma malzemeler küçük parçalardan oluşup sayılması mümkün olmayan ürünlerdir.

whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)