Written by ersozpnl

Konveyör Bant Şasesi

Konveyör Bant Nedir?

Konveyör bant uzun mesafede sürekli olarak taşıması gereken malzemelerin, taşıma işlemi için kullanılmaktadır. Konveyör çeşitleri bulunmaktadır. Bantlı konveyör, rulolu konveyör, pvc bantlı konveyör ve zincirli konveyör olmak üzere 5 çeşittir. Hepsinin ortak özelliği malzemelerin sürekli olarak taşımasını sağlamaktır. Ayrıca konveyör ile en az insan gücü kullanılarak taşıma işlemi gerçekleştirilir.

Konveyör Bant Nedir?

Özellikle katı ürünleri yatay veya eğimli olarak taşınması için konveyör bant kullanılmaktadır. Bu bantlar yardımıyla Kuru ve katı maddeler taşınabileceği gibi ıslak maddelerde taşınabilir. Ayrıca un, kum, kömür ve taş gibi taneli ürünlerde taşınabilmektedir. Eğimli olarak malzemenin taşınabilmesi için 20 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Özel durumlarda geliştirilmiş sentetik bantlardan malzemelerin sıcaklığı 170 dereceye kadar çıkabilmektedir. Konveyör bant şasesinin bazı özelliklere sahip olması istenmektedir.

Yüksek mukavemet ve dayanıklılık konveyör bant şasesi için aranan temel özelliklerdir.

Konveyör bant şasesi taşıdığı malzemelerden nem çekmemeli ya da az nem çekmelidir.

Düşük özgül ağırlığı sahip olması ve üretildiği maddenin az esnek olması istenmektedir.

Sıcak, soğuk ve yağmur gibi iklim koşullarına ve çevresel faktörlere karşı dayanıklı olmalıdır.

Konveyör Bantın Yapısının Özellikleri Nelerdir?

Konveyör bant 3 kısmından oluşmaktadır. Konveyör bant şase üst yüz, alt yüz ve kaskas olarak 3 kısımın birleşmesiyle meydana gelir. Üst yüz, taşıyıcı kısım olarak da bilinmektedir. Darbelere karşı dayanıklı ve kalın bir yapıdan oluşmaktadır. Kaskas kısmında yer alan lastiği oluşabilecek hasarlara karşı korur. Kaskas yani konveyör bant şasenin orta kısmından malzemenin iletilmesini sağlayan lastik bulunmaktadır. Bu kısım sayesinde konveyör bant su geçirmez hale gelmektedir. Konveyör bant şasenin alt kısmında da lastik bulunmaktadır bu lastik sayesinde makaralar üzerinde yer alan yükün hafiflemesi sağlanır.

Konveyör Rulo Şase Nedir?

Bantlı konveyörlerin üzerinde bulunan bandın konveyör üzerinde sabit kalması gerekmektedir. Bandın konveyör üzerinde sabit kalmaması hem banda hem de üzerindeki malzemeye zarar vermektedir. Düz bantlı konveyörler de bant konveyör üzerinden sıkıntısız bir şekilde sabit kalabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için rulo şasesi kullanılır. Rulo şasesi sayesinde eğimli alanlarda dahil bant sabit tutulabilir. Rulo şasesinin kullanılması gereken bazı durumlar vardır.

​​​​​Eğim açısının artması

Konveyör bant makaraları arasındaki mesafenin fazla olması

Konveyör bant hızının yüksek olması

Konveyör bandın açık alanda çalışması ve oluşabilecek rüzgar etkisi

Malzemenin makaralara ve tamburlara yapışması

Malzemenin fazla yüklenmesi veya yığılması

Malzemenin taşınacağı mesafenin merkeze uzak olması

Bandın rijit olması ve orta makaraya oturamaması

Bant kayışının oturmamış olması

whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)